- Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG albo KRS
- Prowadzący działalność w określonych datach
- Niebędący w stanie likwidacji, upadłości, restrukturyzacji
- Nieposiadający zaległości w opłacaniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne
- Posiadający rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego
- Wykonujący działalność gospodarczą w odpowiednich kodach PKD
- Właściwie reprezentowani przy złożeniu wniosku
- Wykazujący spadek przychodów
Autor: Zbigniew
Zapewnienie odpowiednich płac minimalnych dla pracowników w Unii Europejskiej ?
„SMEunited, jako organizacja pracodawców MŚP, zgadza się z celem, jakim jest zapewnienie odpowiednich płac minimalnych dla pracowników w Unii Europejskiej. W ten sposób mogą oni zapewnić sobie godne życie, gdziekolwiek pracują, a siła nabywcza, którą wnoszą wspiera popyt wewnętrzny, kluczowy dla MŚP. Nie zgadzamy się jednak z wyborem Komisji Europejskiej, aby zaproponować dyrektywę mającą na celu zapewnienie odpowiednich płac minimalnych w całej UE. Według SMEunited i jego członków, Unia Europejska nie ma kompetencji w zakresie płac zgodnie z Traktatem”.
Takie jest główne przesłanie przewodniczącego SMEunited Pana Albana Maggiara w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady UE dotyczącej odpowiednich płac minimalnych w UE.
SMEunited stwierdza, że wniosek nie respektuje zasady pomocniczości ani krajowych kompetencji w zakresie ustalania płac. Ponadto, budzi obawy co do poszanowania autonomii partnerów społecznych, ich swobody zawierania umów i wolności zrzeszania się.
Pan Maggiar dodał: „Opowiadamy się za zaleceniem, które w pełni respektowałoby rolę krajowych partnerów społecznych i ich swobodę rokowań zbiorowych w państwach członkowskich, w których partnerzy społeczni są odpowiedzialni za ustalanie płacy minimalnej”.
Istnieją również poważne zastrzeżenia, co do wpływu wniosku dotyczącego dyrektywy na gospodarkę i zatrudnienie. Wzrost kosztów pracy dla MŚP, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, jest obecnie nierealistyczny, biorąc pod uwagę poważne skutki pandemii. W tej trudnej sytuacji gospodarczej należy unikać znacznego wzrostu kosztów pracy dla MŚP.
Podczas dwóch etapów konsultacji z partnerami społecznymi, SMEunited bardzo wyraźnie stwierdziło, że dyrektywa nie jest właściwym instrumentem do zajęcia się tak istotnym dla partnerów społecznych tematem i zadeklarowało gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie zalecenia.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „O prawie przy kawie”. Tym razem wydarzenie zostanie zorganizowane w stu procentach online. Polecamy zaparzyć kubek dobrej kawy i zajęcie miejsca przed swoim komputerem!W ramach spotkania zostaną omówione najważniejsze z praktycznego punktu widzenia zmiany ustawy Prawo budowlane, obowiązujące od dnia 19 września 2020 r., oraz kwestie związane z nowymi warunkami technicznymi które będą obowiązywać od dnia 31 grudnia 2020 r. |
Od 30 listopada 2020 r. uczniowie szkół branżowych I stopnia wracają do praktycznej nauki zawodu
Od 30 listopada 2020 r. uczniowie szkół branżowych I stopnia będący młodocianymi pracownikami wracają na naukę do pracodawców – rzemieślników.
Związek Rzemiosła Polskiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP uprzejmie informuje, że w dniu dzisiejszym na stronie MEiN opublikowano informacje dotyczące wydłużenia okresu nauki zdalnej w szkołach do 3 stycznia 2021 r.
Stacjonarne funkcjonowanie jednostek systemu oświaty szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. – poza wyjątkami.
Już od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić zajęcia sportowe w szkołach sportowych oraz praktyczną naukę zawodu w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe:
- zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia mogą być prowadzone w szkole z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych),
- mogą być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego,
- uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
Podstawy prawne:
Tekst rozporządzenia nie zawiera jeszcze podpisu ministra, jednakże fakt opublikowania go na stronie potwierdza podjęte już decyzje w przedmiotowej sprawie.
Źródło: MEiN
Objaśnienia prawne w zakresie możliwości jednoczesnego skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, oraz z dofinansowania na ochronę miejsc pracy
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymał wydane przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej objaśnienia prawne w zakresie możliwości jednoczesnego skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 31zo ust. 1 i 1a ustawy o COVID-19 oraz z dofinansowania na ochronę miejsc pracy, o którym mowa w art. 15g ust. 1 i 2 ustawy o COVID-19.
W wydanych objaśnieniach prawnych wskazano, że wprowadzone instrumenty pomocy dla przedsiębiorców mają charakter konkurencyjny i to po stronie przedsiębiorcy leży wybór jednego, najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania. Nie ma możliwości kumulatywnego korzystania przez przedsiębiorcę z ww. instrumentów pomocy dla tego samego pracownika w zakresie tego samego tytułu wypłaty, w przypadku poruszonego zagadnienia- kosztów ponoszonych na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracownika(…). Powyższe potwierdzają wprowadzone przepisami art. 15g ust. 18, art. 15ga ust. 3 pkt 3, art. 15gg ust 7 czy art. 15zzb ust. 12 ograniczenia w możliwości przyznania wsparcia dla przedsiębiorcy.
Odnosząc się do argumentacji Rzecznika w zakresie kumulatywnego stosowania instrumentów pomocy wskazano, że doprowadziłoby do nieuprawnionego zróżnicowania sytuacji występujących z wnioskiem na podstawie art. 15g przedsiębiorców w zależności od terminu złożenia wniosku. W związku z powyższym w przypadku, gdy uzyskano pomoc w postaci zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, wymienionych w ww. przepisach na okres 3 miesięcy, brak jest możliwości przyznania pomocy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w zakresie takiego samego tytułu wypłaty, tj. przyznania środków Funduszu na opłacenie składek tych samych pracowników na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy.
Zwrócono również uwagę, iż przedsiębiorca występując z wnioskiem o udzielenie wsparcia na podstawie art. 15g specustawy COVID-19, składa we wniosku oświadczenie o nieubieganiu się i rezygnacji z ubiegania się o pomoc w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy oraz o skorzystaniu ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie. W przypadku złożenia zgodnych ze stanem faktycznym oświadczeń w powyższym zakresie, środki FGŚP powinny zostać przyznane w prawidłowej wysokości, a co za tym idzie nie występowałyby sytuacje kierowania przez wojewódzkie urzędy pracy wezwań o zwrot środków przyznanych w nadmiernej wysokości, przytoczone w Państwa piśmie.
Źródło: Biuro Rzecznika MŚP
Wyszukaj wsparcie dla swojej firmy
Uczniowie szkół branżowych I stopnia zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy
W nawiązaniu do dzisiejszego komunikatu Premiera Mateusza Morawieckiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego informuje, że w okresie od soboty 24 października do niedzieli 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami (młodociani także dokształcający się w systemie pozaszkolnym) są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.
Oznacza to, że od poniedziałku młodociani pracownicy zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego będą korzystali z 2-tygodniowego zawieszenia w realizacji programu praktycznej nauki zawodu.
Jak podaje resort edukacji, szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.
Szczególne środki bezpieczeństwa w czasie pandemii – zalecenia
W obliczu panującego bardzo wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem, należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa i ochrony. Środki te, powinny gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników życia gospodarczego, zarówno dla pracowników, klientów czy kontrahentów. W przypadku pracowników firm handlowych, hurtowni, czy instalatorów urządzeń, zachowanie wysokich procedur bezpieczeństwa jest szczególnie ważne. Oznacza to również wprowadzenie dodatkowych zaleceń i sposobów postępowania, mających zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Poniżej, zamieszczamy szczegółowe wytyczne – w tym zakresie – przygotowane przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ich treścią.
Informacje dla hurtowni i sklepów instalacyjnych
Informacje dla klientów instalatorów
Koronawirus – najważniejsze informacje dla przedsiębiorców
Zapraszamy do rządowego serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorców, gdzie na bieżąco pojawiają się istotne wiadomości w związku pandemią koronawirusa.
Więcej na: https://bit.ly/2ydHizX
Jesteś beneficjentem Tarczy Finansowej? Zobacz, jak przygotować się do kontroli
W trakcie pandemii około 345 tys. przedsiębiorstw otrzymało w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR łączne wsparcie w wysokości ponad 60 mld PLN. Konieczność szybkiego udostępnienia pomocy spowodowała, że szczegółowa weryfikacja informacji podanych przez przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie została odłożona w czasie. Niedawno PFR ogłosił, że będzie przeprowadzał kontrole beneficjentów, wskazanych przez tzw. algorytmy antyfraudowe. Zobacz, jakich aspektów dotyczy kontrola.
Kancelaria WKB Lawyers oferuje firmom wsparcie w przygotowaniu do kontroli PFR. Pobierz [PDF]